ITTF Para Czech Open 2018

_______________________________________
_______________________________________
_______________________________________
_______________________________________
_______________________________________
_______________________________________

Tradiční turnaj série IPC, obvykle pořádaný jednou za 2 roky, se letos konal poprvé bez roční pauzy. Naše účast na CZECH Open je už tradicí, přesto letos bylo naše působení v Ostravě odlišné od minulých ročníků a to z jak pohledu počtu zúčastněných hráčů tak z pohledu úspěšnosti.

Zatímco do loňského roku jsme mohli nominovat na IPC turnaje, tedy i na CZECH Open, pouze starší generaci hráčů, kteří prošli už před několika lety povinným klasifikačním procesem nutným pro účast na turnajích IPC, letos jsme díky absolvované klasifikaci mladších hráčů při IPC Mistrovství Evropy 2017 ve Slovinsku mohli nominovat i další hráče. Díky vstřícným finančním podmínkám a vzhledem k široké mezinárodní konkurenci jsme se rozhodli nominovat početně i jmenovitě stejný tým jako na předchozí mezinárodní akci, kterou byly červencové INAS Letních evropských her 2018 v Paříži. Za repre tým na Czech Open ve třídě 11 hráli: Ondřej Vitvar, Pavel Richter, Lukáš Schauer, Jan Pokuta, Denisa Macurová, Jana Feixová, Marcela Červeňáková a Květoslava Telváková. Zásadní odlišností od minulých ročníků CZECH Open byla široká a kvalitní mezinárodní konkurence, která umožnila poctivé srovnání s hráči různé úrovně od absolutní světové špičky, přes hráče širší světové špičky až po hráče výkonnostně srovnatelné s naší reprezentací.

Silnou konkurenci přibližuje článek na www.facebook.com/CzechTeamParaTT11:

Konkurence na CZECH OPEN 2018 bude v Ostravě luxusní!

Florian Van Acker (BEL) a Elena Prokofeva (RUS), světové jedničky v obou kategoriích, budou zjevně nad síly naší repre. Také hráč číslo 2 světového žebříčku Peter Palos (HUN) bude pro kluky soupeřem výsledkově nehratelným. I hráči a hráčky z JPN budou výkonnostně (výrazně) výše než naši borci, i když žebříčkové postavení je řadí spíše do širší světové špičky - hráči Ryo Myauchi (11), Toshiya Takahashi (15) a hráčky Maki Ito (11) a Nanako Hazeyama (13) jsou zárukou špičkové úrovně. S ostatními hráči z GER, THA, HUN by minimálně Ondřej Vitvar a Denisa Macurová mohli sehrát vyrovnaná utkání nejen herně, ale i výsledkově. 

Z pohledu úspěšnosti je vypovídající text zveřejněný na www.csmps.cz:

Naše tradiční účast na špičkovém turnaji série IPC v Ostravě skončila úspěšně. Tolik stručně, ale jednou větou nejde pravdivě popsat 3 denní (místy i noční) boje v hale na Varenské.

Na turnaji reprezentovala ČSMPS stejná sestava jako na červencových INAS EUROPEAN CHAMPIONSHIPS GAMES. Tentokrát byly úspěšnější mladé slečny. V konkurenci hráček z Ruska, Japonska, Maďarska a Thajska se Denisa Macurová dostala až do semifinále a dělené třetí místo je skvělým úspěchem. Denisa navíc přidala s Janou Feixovou třetí místo v týmové soutěži po výhře nad Thajskem. Jako bonus si díky svým výsledkům Denisa zasloužila zařazení na světový žebříček. Klukům se dařilo o něco méně, ale konkurence hráčů z Belgie, Maďarska, Japonska, Německa a Thajska byla ještě silnější než v soutěži žen. Přesto k pódiovému umístění měli týmově nakročeno i oni. V týmové soutěži byli Lukáš Schauer a Pavel Richter favority v utkání s Thajci, když své soupeře oba porazili v soutěžích jednotlivců. Jasně vyhraná týmová čtyřhra potvrdila ambice na třetí místo, ale ve dvouhrách Thajci našli recept na naše kluky, zaslouženě otočili na konečný stav 2:1 a zamířili na pódium na úkor našich borců.

Celkovou spokojenost (i když výkony všech jednotlivců nebyly vždy skvělé, místy ani dobré) podtrhla paradoxně porážka. Denisa Macurová měla v týmové soutěži proti Japonce Nanako Hazeyama na dosah životní výhru, ale ta nakonec nepřišla. Ze stavu 0:2 se Denisa dostala až k mečbolu, ale bohužel. Koncovka byla smolná a kromě jiných drobností rozhodly od stavu 10:10 v pátém setu nevyužitá "penalta" (nahraná smeč v ideální výši) a hrana pro soupeřku. Přesto potvrzení dobře nastoupené cesty do světové špičky, pokud vydrží tréninkové nasazení a chuť.

Organizačně byl turnaj připraven výborně a srovnatelně s IPC SLOVENIA Open, který je jedním z nejlépe hodnocených turnajů série IPC.

Fotogalerie