INAS Global Games 2019

_______________________________________
_______________________________________
_______________________________________
_______________________________________
_______________________________________
_______________________________________

Olympijské hry pro mentálně postižené sportovce - to byly INAS Global Games 2019. Pro hodnocení naší mise do daleké Austrálie je obtížné najít jedno výstižné slovo. I když z hlediska medailových úspěchů se nabízí hodnocení maximálně pozitivní, nebyla by to pravda. Něco se povedlo hodně, něco se podařilo trochu a něco se nezdařilo vůbec. 

Jednoznačným a skvělým úspěchem skončily Global Games pro Ditu Anderovou, jak o tom hovoří informace přímo z místa konání soutěží:

Dita Anderová, ve speciální kategorii jen pro sportovce s Downovým syndromem, brala dvě medaile - stříbro a bronz! Zatím jediné cenné kovy pro českou výpravu.

O první se ale v mnoha ohledech výrazně zasloužili i Francouzi. Pomohli prosadit, že jeden z týmů v soutěži ženských družstev bude "mezinárodní" - a francouzské "béčko" v něm doplní právě Češka Dita Anderová. Ta podanou ruku neodmítla a klíčovým bodem ve dvouhře pomohla k vítězství nad Egyptem, což v konečném hodnocení znamenalo zisk stříbrné medaile za prvním družstvem Francie.

O den později se Anderová radovala znovu, na výše zmíněné náhradní adrese. A medaile, byť bronzová, byla asi cennější. Získala ji totiž v individuální kategorii, dvouhře žen s Downovým syndromem. A na cestě za velkým úspěchem musela překonat i zdravotní problémy. Právě ty ji s největší pravděpodobností připravily o první místo ve skupině a snazší soupeřku v semifinále. Česká stolní tenistka totiž úvodní zápas s papírově "slabší" z Francouzek prohrála, aby následně porazila jinou, výše nasazenou, v době, kdy si odpočinula a vzpamatovala se z nepříjemných pocitů a horší koncentrace na hru. V přestávce mezi zápasy zregenerovala, najednou se ke stolu s pálkou v ruce objevila úplně jiná Dita Anderová, která rychlou hrou a přesnými, nekompromisními údery, smetla favorizovanou soupeřku jednoznačně 3:0.

V semifinále se postavila proti třetí ze čtyř stolních tenistek ze země galského kohouta. A tentokrát už Anderová i přes velkou snahu tahala za kratší konec pomyslného provazu, nicméně, podle regulí soutěže, a jako poražené semifinalistka, brala automaticky bronz.

Zásluhou Dity Anderové si tak Česká republika připsala do medailové sbírky z Global Games v australském Sydney první medaile - stříbrnou a bronzovou. 

Pro úplnost je férové připomenout, že konkurence v kategorii Down Syndrome byla početně výrazně nižší než v soutěžích pro sportovce s "obecným" intelektovým postižením. A tam byla konkurence opravdu vysoká. Nejen díky atraktivnímu místu konání turnaje, ale především díky tomu, že INAS Global Games byly poprvé v historii zařazeny mezi turnaje série ITTF Para TT turnajů. 

Náš tým  v Austrálii reprezentovali (vedle Dity Andreové) Denisa Macurová, Ondřej Vitvar,  Jana Feixová a Jan Pokuta. A především od Denisy a také od Ondřeje jsme očekávali dílčí úspěchy. Ty bohužel až na výjimky nepřišly a medailové pozice pro nás zůstaly daleko. A protože kategorie pro sportovce s intelektovým znevýhodněním je (zatím) objektivně kategorií prestižnější, nemůže být ohlédnutí za INAS Global Games 2019 pouze pozitivní.